Wypadek samochodowy: ogólne środki ostrożności
Podczas wypadku samochodowego mogą występować duże siły. Jest istotne, aby zwracać uwagę na wszelkie nowe objawy, które mogą sygnalizować ukryte obrażenia.
To normalne, że odczuwasz ból i napięcie w mięśniach i plecach następnego dnia, i dotyczy to nie tylko mięśni, które zostały uszkodzone. Pamiętaj, że wszystkie części ciała są połączone. Zatem kiedy na początku boli jeden obszar, następnego dnia może boleć inny. Urazy powodują stan zapalny. Powoduje to spięcie mięśni i większy ból. Po pierwszym nasileniu bólu, powinien on się powoli zmniejszać w ciągu kilku kolejnych dni. Należy jednak zgłaszać silniejszy ból lekarzowi.
Nawet bez wyraźnego urazu głowy, możesz doznać wstrząśnienia mózgu po nagłym szarpnięciu do przodu, do tyłu lub w bok. Może dojść do wstrząśnienia mózgu, a nawet krwawienia, szczególnie jeśli w ostatnim czasie wystąpił uraz, w przypadku przyjmowania leku rozrzedzającego krew lub wieku powyżej 65 lat. Często występuje niewielki ból głowy i uczucie zmęczenia, nudności lub zawroty głowy. Trzeba wiedzieć, jakie sygnały ostrzegawcze świadczące o wstrząśnieniu mózgu należy zgłaszać lekarzowi.
Wypadek drogowy, nawet mały, może być bardzo stresujący i powodować objawy emocjonalne lub psychiczne po zdarzeniu. Mogą one obejmować:
-
Ogólne poczucie niepokoju i strachu.
-
Nawracające myśli lub koszmary senne o wypadku.
-
Problemy ze snem lub zmiany dotyczące apetytu.
-
Uczucie przygnębienia, smutku lub niski poziom energii.
-
Drażliwość lub łatwe denerwowanie się.
-
Odczuwanie potrzeby unikania czynności, miejsc lub osób przypominających o wypadku.
W większości przypadków są to normalne reakcje i nie są na tyle poważne, aby przeszkadzać w wykonywaniu zwykłych czynności. Te odczucia często ustępują po kilku dniach, a czasami po kilku tygodniach. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli trwają dłużej, nasilają się lub zakłócają codzienne życie.
Opieka domowa
Bóle mięśni, skręcenia i naciągnięcia
Nawet jeśli nie masz urazu, nie jest to niezwykłe, że jest się ogólnie obolałym, a bóle na nowo pojawiają się w kilka dni po wypadku. Na początku nie należy się tym nadmiernie przejmować.
-
Na początku nie próbuj rozciągnąć bolesnych miejsc. Jeśli występuje napięcie, rozciąganie może spowodować pogorszenie.
-
Można użyć okładów z lodu lub zastosować zimny okład na bolesne miejsca, przez maksymalnie 20 minut na raz, na tyle często, na ile jest to komfortowe. Może to pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, obrzęku i bólu. Aby zrobić okład z lodu, należy umieścić kostki lodu w szczelnie zamykanym plastikowym woreczku. Woreczek należy owinąć czystym, cienkim ręcznikiem lub ściereczką. Nie należy umieszczać lodu bezpośrednio na skórze.
-
Po ustąpieniu stanu zapalnego i bólu może pozostać sztywność. W takim przypadku można użyć maty grzewczej, szczególnie do dolnej części pleców.
Pielęgnacja ran
-
Zadrapania lub otarcia zazwyczaj goją się w ciągu około 10 dni. Ważne jest, aby utrzymywać otarcia w czystości, gdy zaczynają się goić. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji ran otrzymanymi od swojego lekarza. Należy zwracać uwagę na wczesne objawy zakażenia, takie jak:
Leki
-
Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed przyjęciem nowych leków, w tym produktów dostępnych bez recepty, zwłaszcza jeśli masz inne problemy zdrowotne lub przyjmujesz inne leki.
-
Jeśli potrzebujesz środków przeciwbólowych, możesz przyjmować acetaminofen lub ibuprofen, chyba że otrzymasz inne leki przeciwbólowe. Ibuprofen jest dobrym lekiem przeciwzapalnym, który może pomóc w przypadku tego typu urazów. Przed użyciem tych leków porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz uczulenie na leki lub przewlekłą chorobę wątroby lub nerek lub jeśli kiedykolwiek wystąpił u Ciebie wrzód żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego lub w przypadku przyjmowania leków rozrzedzających krew. Należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarza.
-
Zachowaj ostrożność, jeśli zalecono Ci leki przeciwbólowe na receptę, leki narkotyczne lub leki na skurcze mięśni. Mogą one powodować senność i zawroty głowy oraz wpływać na koordynację, odruchy i zdolność oceny sytuacji. Podczas ich przyjmowania nie należy prowadzić pojazdów ani wykonywać pracy, w której może dojść do zranienia.
Obserwacja kontrolna
Należy skontaktować się z lekarzem lub postępować zgodnie z zaleceniami. Jeśli objawy emocjonalne lub psychiczne nasilają się lub nie ustępują, jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem. Może u Ciebie występować poważniejsza reakcja stresowa związana z traumą. Istnieją metody leczenia, które mogą pomóc.
Jeśli wykonano prześwietlenia rentgenowskie lub badania TK, otrzymasz informacje, jeśli wyniki wykażą jakiekolwiek problemy wpływające na sposób leczenia.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 w następujących przypadkach:
-
Problemy z oddychaniem.
-
Jedna źrenica oczu większa niż druga.
-
Powtarzające się wymioty.
-
Ból głowy, który nasila się lub nie ustępuje.
-
Niepokój lub pobudzenie.
-
Dezorientacja, senność lub problemy z budzeniem się.
-
Omdlenie, utrata przytomności, drgawki lub napady drgawkowe.
-
Przyspieszone bicie serca.
-
Problemy z mową lub wzrokiem.
-
Problemy z chodzeniem, utrata równowagi, drętwienie lub osłabienie jednej strony ciała lub opadanie twarzy.
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Ból szyi, pleców, brzucha, ręki lub nogi, który pojawia się po raz pierwszy lub nasila się.
-
Zaczerwienienie, obrzęk lub ropa sącząca się z jakiejś rany.
-
Objawy psychiczne lub emocjonalne, które nie ustępują lub które się nasilają.