Related Reading
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Przyjmowanie leków w celu kontrolowania niewydolności serca

Serce to mięsień, który pompuje bogatą w tlen krew do wszystkich części ciała. W przypadku niewydolności serca nie może ono pompować krwi tak dobrze, jak powinno. Krew i płyn mogą cofać się do płuc (zastoinowa niewydolność serca). W wyniku tego niektóre części ciała nie otrzymają wystarczającej ilości krwi bogatej w tlen, aby normalnie funkcjonować. Problemy te prowadzą do objawów niewydolności serca.

Twój lekarz może użyć terminu „frakcja wyrzutowa” jako sposobu na opisanie rodzaju występującej u Ciebie niewydolności serca lub jako miary skuteczności pompowania krwi przez serce. Frakcja wyrzutowa to odsetek krwi wypompowywanej z lewej komory serca w porównaniu z ilością krwi, jaka może znajdować się w komorze. Wartość prawidłowa wynosi od 50% do 70%.

Leki mogą pomóc Twojemu sercu w lepszym funkcjonowaniu. Należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, aby upewnić się, że działają prawidłowo.

Farmaceuta rozmawiający z kobietą na temat tabletek.
Wykup wszystkie przepisane leki. Porozmawiaj z farmaceutą, jeśli masz wątpliwości.

Dlaczego warto przyjmować leki?

  • Pomagają Ci poczuć się lepiej. Oznacza to, że możesz robić więcej tego, co lubisz.

  • Pomagają one Twojemu sercu lepiej funkcjonować.

  • Mogą pomóc w tym, aby nie był konieczny pobyt w szpitalu.

  • Mogą zapobiegać duszności i obrzękom stóp.

  • Mogą poprawiać dopływ krwi do reszty ciała i zapobiegać szkodliwym skutkom dotyczącym innych narządów.

  • Mogą nawet zapobiegać zawałowi serca lub śmierci.

Poznaj swoje leki

Możesz przyjmować 1 lub więcej z poniższych leków. Twój świadczeniodawca usług medycznych będzie z Tobą współpracować, aby znaleźć najlepsze połączenie leków. Upewnij się, że wiesz, które z nich przyjmujesz:

  • Inhibitory ACE. Obniżają one ciśnienie krwi poprzez działanie na nerki i zmniejszają obciążenie serca. Ułatwia to pracę serca. Leki te pomagają również przebudować serce, co może pomóc w lepszym pompowaniu krwi.

  • Blokery receptora angiotensyny (ARB). Działają one tak samo jak inhibitory ACE. Są one przepisywane niektórym osobom, które nie mogą przyjmować inhibitorów ACE. U niektórych osób przyjmujących inhibitory ACE występuje uporczywy kaszel lub inna niekorzystna reakcja i może być konieczna zmiana leków.

  • Inhibitor neprylizyny i receptora angiotensyny (ARNI). Lek ten łączy ARB z inhibitorem neprylizyny. Pomaga rozprężyć naczynia krwionośne i zmniejsza obciążenie serca. Pomaga również organizmowi pozbyć się soli i płynów.

  • Beta-blokery. Leki te pomagają obniżyć ciśnienie krwi i spowolnić tętno. Ułatwia to pracę serca. Beta-blokery mogą z czasem poprawić czynność pompowania krwi przez serce i jego siłę. W przypadku ciężkiej choroby płuc przyjmowanie tych leków może być niemożliwe.

  • Inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego-2 (SGLT2). Leki te leczą niewydolność serca u osób z obniżoną frakcją wyrzutową. Ułatwiają one pracę serca, nie dopuszczając do ponownego wchłaniania przez nerki cukru z krwi. Pomaga to organizmowi pozbyć się dodatkowej soli i wody. Dzięki temu obniża się ciśnienie krwi. Leki te zostały pierwotnie opracowane w celu kontrolowania cukrzycy. Jeśli cierpisz na niewydolność serca, Twój lekarz może przepisać inhibitor SGLT2, jeśli inne leki nie działają.

  • Diuretyki (leki moczopędne). Pomagają one organizmowi pozbyć się nadmiaru wody poprzez pozbycie się soli. Pomaga to zapobiegać obrzękom, zwłaszcza kostek. Mogą one również pomóc w lepszym oddychaniu, jeśli w płucach znajduje się płyn. Mniejsza ilość płynu do przepompowania oznacza, że serce nie musi pracować tak ciężko. Działaniem niepożądanym tego leku jest częstsze oddawanie moczu. Niektóre leki moczopędne powodują, że organizm traci minerał zwany potasem. Lekarz poinformuje Cię, czy konieczne jest przyjmowanie suplementów lub spożywanie większej ilości pokarmów o dużej zawartości potasu. Inne leki moczopędne mogą spowodować zbyt wysokie stężenie potasu. Może to prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Ważne jest, aby zrozumieć, który lek przyjmujesz i w jaki sposób wpływa on na poziom potasu.

  • Blokery aldosteronu. Pomagają one zmienić poziom hormonów, aby pomóc organizmowi pozbywać się soli i wody przez nerki i zmniejszyć obciążenie serca.

  • Hydralazyna i azotany. Leki te są stosowane razem w leczeniu niewydolności serca. Mogą one być dostępne w 1 pigułce złożonej. Obniżają ciśnienie krwi i ułatwiają pompowanie krwi przez serce.

  • Digoksyna. Pomaga zwiększyć siłę pompowania krwi przez serce. Dzięki temu serce pompuje więcej krwi przy każdym uderzeniu. W ten sposób więcej krwi bogatej w tlen dociera do reszty ciała. Można go stosować, gdy inne leki nie przynoszą wystarczającego złagodzenia objawów.

  • Bloker kanału I(f) węzła zatokowego. Jest używany do zmniejszenia częstości akcji serca, co zmniejsza obciążenie serca.

  • Vericiguat. Pomaga zmniejszyć liczbę hospitalizacji z powodu pewnych rodzajów niewydolności serca.

  • Statyny. Leki te zmniejszają ilość złego cholesterolu we krwi. Poprawia to stan naczyń krwionośnych. Chociaż nie są one stosowane w leczeniu niewydolności serca, lekarz może przepisać statynę w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu, a także przebytego zawału serca lub podwyższonego ryzyka niewydolności serca.

Wskazówki dotyczące przyjmowania leków

  • Leki należy przyjmować ściśle według zaleceń. Należy postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

  • Leki należy przyjmować o tej samej porze lub porach każdego dnia.

  • W przypadku pominięcia dawki należy przyjąć ją jak najszybciej – chyba że zbliża się już czas na kolejną dawkę. Jeśli tak, należy pominąć pominiętą dawkę. Nie należy przyjmować podwójnej dawki.

  • Nigdy nie należy zmieniać dawki ani przerywać przyjmowania leku, chyba że zaleci to lekarz. Należy poinformować lekarza w przypadku problemów ze zrozumieniem, jak przyjmować leki. Należy również poinformować go w razie problemów z przyjmowaniem leków.

  • W przypadku pominięcia zbyt wielu dawek, istnieje ryzyko konieczności hospitalizacji z powodu duszności i nasilenia objawów niewydolności serca.

Online Medical Reviewer: Ronald Karlin MD
Online Medical Reviewer: Stacey Wojcik MBA BSN RN
Online Medical Reviewer: Steven Kang MD
Date Last Reviewed: 4/1/2024
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.
Powered by Krames by WebMD Ignite
About StayWell | Terms of Use | Privacy Policy | Disclaimer