Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu bariatrycznego
Czy otyłość wpływa negatywnie na jakość Twojego życia i zdrowie? Zabieg bariatryczny (zwany również operacją bariatryczną) może pomóc pacjentowi osiągnąć zdrową masę ciała. Taki zabieg wpływa na układ trawienny pacjenta. Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty, pacjent musi zmienić dietę i tryb życia. W większości przypadków zabieg jest nieodwracalny. Dlatego przed wyrażeniem zgody na taką operację, należy dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat. Zabieg bariatryczny niesie ze sobą szereg zagrożeń i powikłań, które należy omówić z chirurgiem.
Kwalifikacja do operacji
Kwalifikacja do operacji bariatrycznej zazwyczaj obejmuje kompleksową ocenę przez zespół opieki zdrowotnej. Może w nim znajdować się chirurg, dietetyk, psycholog i inni specjaliści. Konkretne kryteria i wymagania dotyczące chirurgii bariatrycznej mogą się różnić w zależności od instytucji opieki zdrowotnej, rodzaju rozważanej operacji i historii medycznej pacjenta.
Nie każdy może zostać poddany tej operacji. Aby zostać zakwalifikowanym:
-
Należy mieć BMI o wartości co najmniej 40 lub przynajmniej 35 (patrz ramka BMI poniżej) i poważne problemy zdrowotne związane z otyłością, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zapalenie stawów czy bezdech senny.
-
Wiele programów wymaga, aby osoba podjęła na pewien czas, zazwyczaj nieudaną, próbę schudnięcia za pomocą metod niechirurgicznych, takich jak dieta czy ćwiczenia.
-
Trzeba być relatywnie zdrowym, aby mieć operację.
-
W przypadku operacji bariatrycznej pacjent może zostać poddany ocenie psychologicznej w celu oceny gotowości do operacji i zdolności do wprowadzenia niezbędnych zmian w stylu życia po operacji.
Wyznaczenie realistycznych oczekiwań
Celem operacji bariatrycznej jest wsparcie pacjenta w utracie przynajmniej połowy aktualnej masy ciała. Dzięki temu można poprawić jego stan zdrowia lub zapobiec problemom zdrowotnym. Takiej operacji nie przeprowadza się tylko ze względów estetycznych. Pamiętaj:
-
Najpierw należy spróbować schudnąć w inny sposób. W pierwszej kolejności należy podjąć próbę zmiany stylu życia, zmiany zachowań czy schudnąć przyjmując leki na receptę. Operacja to rozwiązanie ostateczne, stosowane, gdy inne metody zawiodą.
-
Operacja ma przynieść trwały efekt. Chory będzie musiał zmienić sposób odżywiania na całe życie.
-
Przez resztę życia będzie również trzeba codziennie przyjmować pewne multiwitaminy i suplementy mineralne.
-
Chory musi zobowiązać się, że po operacji będzie jadł mniej i prowadził bardziej aktywny tryb życia. Jeśli tego nie zrobi, nie schudnie lub nie utrzyma efektu uzyskanego w wyniku operacji przez długi czas.
-
Zwykle większość nadmiarowych kilogramów chorzy tracą w ciągu roku lub dwóch po operacji.
-
Najprawdopodobniej chory nie będzie w stanie stracić wszystkich nadmiarowych kilogramów. Jednak będzie mógł uzyskać lepszą z punktu widzenia zdrowia masę ciała i utrzymać ją, stosując przygotowaną przez lekarza dietę i zestaw ćwiczeń.
BMI
Otyłość mierzy się za pomocą wskaźnika masy ciała (ang. body mass index = BMI), który oblicza się na podstawie wzrostu i masy ciała. Prawidłowy wskaźnik BMI jest na poziomie od 18 do 25. BMI przekraczające wartość 30 wskazuje na otyłość I stopnia. BMI przekraczające wartość 35 to otyłość II stopnia. BMI przekraczające wartość 40 wskazuje na otyłość III stopnia (olbrzymia). Pacjent może obliczyć swój wskaźnik BMI na stronie CDC:
https://www.cdc.gov/healthyweight/assessing/bmi/adult_bmi/english_bmi_calculator/bmi_calculator.html
Online Medical Reviewer:
Heather M Trevino BSN RNC
Online Medical Reviewer:
Marianne Fraser MSN RN
Online Medical Reviewer:
Rajadurai Samnishanth
Date Last Reviewed:
3/1/2024
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.