Ból w kolanie z podejrzeniem pęknięcia łąkotki

Łąkotka to twarda chrząstka, która stanowi wyściełanie stawu kolanowego. Pomaga amortyzować uderzenia powstające podczas ruchu. Poza tym odpowiada za równomierne obciążenie stawu kolanowego masą ciała. Zapobiega w ten sposób nadmiernemu zużyciu kości stawu kolanowego.
Najczęstszym powodem uszkodzenia łąkotki są urazy, zwłaszcza podczas sportu, oraz choroby zwyrodnieniowe pojawiające się z wiekiem.
Do pęknięcia łąkotki dochodzi podczas urazu w momencie skręcenia kolana. Uszkodzenie łąkotki powoduje ból, obrzęk, ograniczoną mobilność kolana oraz problemy z chodzeniem. Kolano może trzaskać, klikać, blokować się albo chory nie może w pełni wyprostować kolana. Podczas urazu często również dochodzi do uszkodzenia więzadeł.
Pęknięcie łąkotki diagnozuje się podczas badania fizykalnego oraz na RTG. W przypadku ciężkiego urazu może być trudno przeprowadzić pełne badanie ze względu na silny ból. Wówczas należy poczekać z dokładnym badaniem do momentu ustąpienia obrzęku. Aby ostatecznie potwierdzić diagnozę, wykonuje się rezonans magnetyczny.
Jeśli lekarz podejrzewa pęknięcie łąkotki, zaleci okładanie kolana lodem i wypoczynek. Być może trzeba będzie też ograniczyć ruszanie kolanem. Lekarz może założyć szynę lub ortezę na staw kolanowy, aby utrzymać kolano w pozycji wyprostowanej i w ten sposób chronić staw. W zależności od stopnia uszkodzenia może być konieczna operacja. Aby chrząstka się wyleczyła po urazie, potrzeba od 4 do 12 tygodni w zależności od stopnia uszkodzenia.
Leczenie w domu
-
Odciążaj nogę po urazie aż do momentu, gdy będziesz mógł/mogła chodzić bez bólu. Jeśli odczuwasz silny ból podczas chodzenia, lekarz może zalecić stosowanie kul lub chodzika. (Sprzęt medyczny można wypożyczyć lub kupić w wielu aptekach lub sklepach medycznych). Stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących momentu rozpoczęcia obciążania nogi po urazie.
-
Aby zmniejszyć ból i obrzęk, trzymaj nogę uniesioną. W nocy połóż sobie poduszkę pod tę nogę. Podczas siedzenia podeprzyj nogę tak, aby była powyżej poziomu serca. Jest to niezwykle ważne przez pierwsze 48 godzin.
-
Nakładaj kompres lodowy na miejsce urazu na 15 do 20 minut co 3 do 6 godzin. Należy to robić przez pierwsze 24 do 48 godzin. Aby przygotować kompres lodowy, włóż kostki lodu do woreczka plastikowego zamykanego od góry. Przed użyciem owiń ten woreczek cienkim ręcznikiem. Nadal nakładaj kompresy lodowe, aby złagodzić ból i obrzęk, jeśli zachodzi potrzeba. Lód będzie się topił – uważaj, aby nie zamoczyć opatrunku, szyny czy gipsu. Po 48 godzinach zacznij stosować terapię ciepłem (bierz ciepły prysznic lub kąpiel) trwającą 15 do 20 minut kilka razy dziennie, lub stosuj zimno i ciepło naprzemiennie. Możesz położyć kompres lodowy bezpośrednio na szynę. Jeśli musisz nosić ortezę z zapięciem na rzepy, możesz ją rozpiąć, aby położyć ciepły lub zimny kompres bezpośrednio na kolano. Nigdy nie kładź lodu bezpośrednio na skórę. Zawsze owijaj lód w ręcznik lub ściereczkę.
-
Możesz zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, chyba że lekarz przepisze Ci coś na uśmierzenie bólu. Niesterydowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen lub naproksen, przyniosą większa ulgę niż paracetamol. Przed zażyciem tych leków porozmawiaj z lekarzem, jeśli cierpisz na przewlekłe choroby wątroby lub nerek, lub wystąpiły u Ciebie wrzody na żołądku albo krwawienie z przewodu pokarmowego bądź zażywasz leki rozrzedzające krew.
-
Jeśli założono Ci szynę, pamiętaj, aby jej nie zamoczyć. Podczas kąpieli nie dopuść do kontaktu szyny z wodą. Chroń ją, zakładając dużą siatkę foliową i zabezpieczając ją gumą lub przylepcem od góry i od dołu. Jeśli szyna z włókna szklanego się zamoczy, możesz ją wysuszyć suszarką ustawioną na chłodne powietrze. Jeśli masz ortezę z zapięciem na rzepy, możesz ją zdjąć na czas kąpieli, chyba że lekarz Ci zabroni.
-
Zanim wrócisz do uprawiania sportu lub wszystkich obowiązków zawodowych, porozmawiaj z lekarzem.
Dalsze postępowanie
Kontrola u lekarza zgodnie z zaleceniami. Zwykle w ciągu 1 do 2 tygodni. Lekarz może zlecić wykonanie dalszych badań, aby ocenić rozmiar urazu.
W przypadku wykonania prześwietlenia RTG i wykrycia jakichkolwiek nowych zmian, które mogą mieć wpływ na sposób leczenia, lekarz powie Ci o nich.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911, jeśli wystąpi u Ciebie:
-
Płytki oddech
-
Ból w klatce piersiowej
Kiedy szukać porady medycznej
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
-
Palce u stopy lub cała stopa puchną, są zimne, mają niebieski kolor, są zdrętwiałe lub odczuwasz w nich mrowienie
-
Ból lub obrzęk wykracza poza obszar kolana lub łydki
-
Podwyższona temperatura na skórze lub zaczerwienienie wykracza poza obszar kolana lub łydki
-
Gorączka 100,4°F (38°C) lub wyższa, lub zgodnie z wskazówkami lekarza
-
Dreszcze