Related Reading
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Chlamydia, leczona (kobieta)

jajowód, macica, jajnik, pochwa, szyjka macicy

Pojęcia nacechowane płciowo są używane do omawiania anatomii i ryzyka zdrowotnego. Wykorzystaj te informacje w sposób, który będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego lekarza podczas rozmów na temat Twojej opieki.

Masz zakażenie o nazwie chlamydia. Jest to zakażenie przenoszone drogą płciową (STI). Może być także określane jako choroba przenoszona drogą płciową (STD). Łatwo przenosi się między ludźmi. Przenosi się poprzez waginalny, analny lub oralny kontakt seksualny z zakażonym partnerem. Chlamydia może zakażać wewnętrzne narządy płciowe. Są to szyjka macicy, macica i jajowody. Może także zakażać jamę ustną, gardło i odbyt. Jest to jednak mniej częste.

Kobieta z zakażeniem szyjki macicy może nie mieć żadnych objawów. Może także mieć tylko łagodne objawy we wczesnym stadium choroby. Właśnie dlatego możliwe jest nieświadome zakażanie innych osób.

Wystąpienie objawów często następuje 2 do 10 dni po narażeniu na chlamydię. Mogą występować upławy. Może występować ból lub pieczenie podczas oddawania moczu. Zakażenie jest określane jako zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) w przypadku objęcia jajowodów. Powoduje ból podbrzusza (brzucha lub miednicy) i gorączkę. Nieleczona chlamydia może uniemożliwić posiadanie dzieci (bezpłodność). Jest to powodowane uszkodzeniem jajowodów. Ponadto PID zwiększa prawdopodobieństwo ciąży jajowodowej (ektopowej) w przyszłości. Jest to poważny problem zdrowotny.

Chlamydia może być leczona i wyleczona. Leczenie odbywa się przy użyciu leków nazywanych antybiotykami.

Leczenie w domu

Postępuj zgodnie z tymi wytycznymi, dbając o siebie w domu:

  • Konieczne jest jednoczesne leczenie partnera seksualnego. Jest to prawda nawet w przypadku braku objawów. Partner powinien zgłosić się do swojego lekarza w celu podjęcia leczenia. Może także zgłosić się do przychodni lub zakładu opieki zdrowotnej. Czasami lekarz może wystawić skierowanie na antybiotyki dla jego partnera. Jest to przyspieszone leczenie partnera.

  • Nie należy podejmować aktywności seksualnej do zakończenia przyjmowania wszystkich antybiotyków. Należy zaczekać na informacje o wyleczeniu od lekarza.

  • Należy przyjmować wszystkie leki do wyczerpania, nawet w przypadku poprawy samopoczucia. W przeciwnym razie może nastąpić nawrót objawów i zakażenia.

  • Zachęcamy do zapoznania się z bezpiecznymi praktykami seksualnymi i stosowania ich w przyszłości. Najbezpieczniejszy seks jest ze zdrowym partnerem, który uprawia seks tylko z jedną osobą. Prezerwatywy mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu zakażeń przenoszonych drogą płciową. Są to rzeżączka, chlamydioza i HIV. Prezerwatywy nie stanowią jednak gwarancji.

  • Należy porozmawiać z lekarzem o badaniach w kierunku chlamydii. Zakażenie chlamydią jest najczęstsze u osób aktywnych seksualnie w wieku do 24 lat. U kobiet może powodować poważne problemy, takie jak zapalenie narządów miednicy mniejszej, ciąża ektopowa i bezpłodność. Dlatego coroczne badania w kierunku chlamydii są zalecane dla wszystkich aktywnych seksualnie w wieku do 24 lat oraz u kobiet od 25. roku życia, które są narażone na zakażenie.

Kontrola stanu zdrowia

Testy w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową

  • Należy kontaktować się z lekarzem w sprawie wyników testów lub zgodnie z zaleceniami. Należy kontaktować się z lekarzem lub lokalnym zakładem opieki zdrowotnej w celu upewnienia się, że wszystkie badania w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową (w tym HIV) zostały wykonane. Ponadto należy jak najbardziej obniżać narażenie na zakażenia przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Obejmuje to także testy w kierunku HIV. Więcej informacji na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową można uzyskać na Infolinii CDC National STI Hotline pod numerem 800-232-4636 lub na stronie internetowej CDC STI.

  • U osób zarażonych chlamydią możliwe jest jednoczesne zakażenie inną chorobą przenoszoną drogą płciową, taką jak rzeżączka, syfilis lub HIV. Zrób test na HIV. Jeśli będzie ujemny, powtórz go za 3 miesiące. Możesz także porozmawiać z lekarzem o tym, czy przyjmowanie leków przeciw HIV byłoby wskazane. Lekarz może zalecić przyjmowanie takich leków przez 28 dni lub ciągle w celu profilaktyki zakażenia HIV.

Powiedz partnerowi

Koniecznie porozmawiaj z partnerem o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i testach. Jeśli czujesz się zbyt niepewnie, aby porozmawiać z partnerem o testach bezpośrednio, wyślij SMS lub e-mail. Możesz także zadzwonić. W przypadku niebezpieczeństwa poproś o pomoc. Zachęć partnera do podjęcia leczenia. W przeciwnym razie może znów zakazić Ciebie lub inne osoby.

Jeśli masz zakażenie przenoszone drogą płciową, porozmawiaj z lekarzem o przyspieszonym leczeniu partnera (EPT) . W przypadku EPT możesz otrzymać recepcję lub leki dla partnera bez konieczności wizyty partnera u lekarza. EPT jest dostępne w wielu stanach w przypadku niektórych zakażeń przenoszonych drogą płciową (głównie chlamydii i rzeżączki). Skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy szukać porady medycznej

Zadzwoń do lekarza natychmiast w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:

  • Objawy nie ulegają złagodzeniu po 3 dniach leczenia

  • Nowy ból podbrzusza lub pleców

  • Pogorszenie bólu podbrzusza lub pleców

  • Nieoczekiwane krwawienie z pochwy

  • Uczucie słabości, zawroty głowy lub utrata przytomności

  • Powtarzające się wymioty

  • Niezdolność do oddawania moczu z powodu bólu

  • Wysypka lub ból stawów

  • Bolesne otwarte rany wokół wejścia do pochwy

  • Powiększone, bolesne guzy (węzły chłonne) w kroczu

  • Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub według wskazań lekarza 

Online Medical Reviewer: Barry Zingman MD
Online Medical Reviewer: L Renee Watson MSN RN
Online Medical Reviewer: Rita Sather RN
Date Last Reviewed: 11/1/2022
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.
Powered by Krames by WebMD Ignite
About StayWell | Terms of Use | Privacy Policy | Disclaimer