Ból brzucha na wczesnym etapie ciąży
Wykonane badania wskazały, że jesteś w ciąży. Jednak konkretna przyczyna bólu jest nieznana.
We wczesnym okresie ciąży często występują bóle i krwawienia. Często ustępują, ciąża przebiega normalnie, a dziecko jest zdrowe. W innych przypadkach ból lub krwawienie mogą być oznakami poronienia lub ciąży pozamacicznej. Ciąża pozamaciczna to bardzo poważny problem. W tym momencie nie wiadomo, czy ciąża będzie przebiegać normalnie, czy dojdzie do poronienia, czy też występuje ciąża pozamaciczna. Poniżej znajdują się informacje na ten temat.
Poronienie
W chwili obecnej nie wiadomo, czy dojdzie do poronienia, czy też wszystko się unormuje i ciąża będzie przebiegać normalnie. Jest to sytuacja trudna emocjonalnie. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że poronienia zdarzają się często.
Około 1 lub 2 na 10 ciąż kończy się w ten sposób. Niektóre z nich kończą się jeszcze zanim osoba dowiedziała się, że jest w ciąży. Dzieje się tak z wielu powodów. Często nie udaje się znaleźć przyczyny. Ważne jest jednak, abyś wiedziała, że to nie jest Twoja wina. Nie stało się to dlatego, że zrobiłaś coś złego.
Uprawianie seksu lub ćwiczenia fizyczne nie powodują poronienia. Czynności te są zazwyczaj bezpieczne, chyba że wystąpi ból lub krwawienie. Nie należy też ich wykonywać, jeśli zabronił tego lekarz. Nawet niewielkie upadki nie spowodują poronienia. Poronienia zdarzają się, ponieważ nie wszystko rozwijało się tak, jak powinno. Żaden lek nie zapobiega poronieniu.
Ciąża pozamaciczna
W normalnej ciąży zapłodnione jajeczko przyczepia się do ściany macicy. W ciąży pozamacicznej lub jajowodowej zapłodnione jajeczko przyczepia się poza macicą, zwykle w jajowodzie. W bardzo rzadkich przypadkach jajeczko przyczepia się do jajnika lub innego miejsca w jamie brzusznej. Ciąża pozamaciczna występuje znacznie rzadziej niż poronienie. Jest jednak bardzo poważna. Dziecko nie przeżyje. W miarę wzrostu może dojść do rozerwania (pęknięcia) jajowodu. Może to doprowadzić do krwotoku wewnętrznego, a nawet śmierci. Czynniki ryzyka ciąży pozamacicznej to:
Dodatkowe badania
Nie wiadomo, co jest przyczyną objawów. Trzeba więc wykonać więcej badań, aby ustalić, na czym polega problem. Konieczne może być wykonanie poniższych badań.
Badanie USG

Badanie USG często pozwala stwierdzić prawidłową ciążę już w 4–5 tygodniu. Jeśli badanie USG nie wykazuje obecności dziecka w macicy, oznacza to 1 z tych rzeczy:
Hormon występujący u kobiet w ciąży
Badanie HCG mierzy ilość hormonu występującego u kobiet w ciąży we krwi. Porównanie dzisiejszego wyniku badania z wynikiem badania powtórzonego za 2 dni wykaże, czy ciąża przebiega prawidłowo.
Laparoskopia
Jest to rodzaj zabiegu chirurgicznego. Lekarz wprowadzi do brzucha rurkę ze światłem, aby bezpośrednio obejrzeć narządy miednicy. Badanie to jest stosowane, gdy nie można bezpiecznie poczekać 2 dni na wyniki badania krwi.
Ważne informacje
W przypadku ciąży pozamacicznej istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że rozwijający się płód może rozerwać jajowód. Może to doprowadzić do ciężkiego krwotoku wewnętrznego. Jeśli tak się zdarzy, może występować:
Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów:
-
Zadzwoń pod numer 911lub natychmiast udaj się do szpitala.
-
Nie jedź samodzielnie do szpitala samochodem.
-
Nie idź do gabinetu swojego lekarza ani do przychodni. Udaj się do szpitala.
Leczenie w domu
Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci w dbaniu o siebie w domu:
-
Wypoczywaj przed kolejnym badaniem. Nie podejmuj żadnych intensywnych aktywności.
-
Stosuj lekką dietę obejmującą lekkostrawne pokarmy.
-
Nie uprawiaj seksu, dopóki Twój lekarz nie powie, że jest to dozwolone.
Dalsze postępowanie
Zgłoś się na kontrolę do lekarza, chyba że ten zaleci inaczej. Jeśli zalecono powtórzenie badania krwi za 2 dni, należy je koniecznie wykonać.
Jeśli lekarz zlecił wykonanie RTG lub badania USG, wyniki zostaną opisane przez radiologa. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nowych zmian, które mogą mieć wpływ na sposób leczenia, lekarz skontaktuje się z Tobą.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911, jeśli zaobserwujesz którykolwiek z poniższych objawów:
-
Ostry ból i bardzo silne krwawienie
-
Ciężkie zawroty głowy, utrata przytomności lub omdlenie
-
Wysokie tętno
-
Problemy z oddychaniem
-
Dezorientacja lub problemy z wybudzeniem
Kiery wezwać pomoc
Natychmiast zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Ból brzucha nasila się, nagle lub powoli.
-
Masz zawroty głowy i robi Ci się słabo, gdy stoisz.
-
Występuje u Ciebie silne krwawienie z pochwy. To oznacza moczenie 1 podpaski higienicznej w ciągu godziny, trwające przez 3 godziny.
-
Krwawienie z pochwy utrzymuje się przez ponad 5 dni.
-
Występują u Ciebie powtarzające się wymioty lub biegunka.
-
Ból brzucha przesuwa się do prawej dolnej części ciała.
-
Występuje u Ciebie krew w wymiocinach lub stolcu. Będzie on ciemnoczerwony lub czarny.
-
Masz temperaturę wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub zgodnie z zaleceniem lekarza.