Zapalenie zatok (leczenie antybiotykami)
Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem w obrębie kości twarzy. Są połączone z wnętrzem nosa. Zapalenie zatok to zapalenie tkanki wyścielającej zatoki. Zapalenie zatok może wystąpić podczas przeziębienia. Może ono również wystąpić z powodu sezonowych alergii na pyłki i inne substancje drażniące w powietrzu. Zapalenie zatok może powodować objawy zablokowania zatok i uczucie pełności. Zakażenie zatok powoduje gorączkę, ból głowy, ból twarzy oraz zatkany nos lub katar. Często zielony lub żółty płyn wypływa z nosa lub spływa do tylnej części gardła (katar spływający do gardła). W celu leczenia tego schorzenia przepisano Ci antybiotyki.

Opieka domowa
Leczenie powinno koncentrować się na modulowaniu czynników wyzwalających, zmniejszaniu zapalenia i eliminacji zakażenia.
-
Przyjmuj antybiotyki do końca, zgodnie z zaleceniami. Nie należy przerywać ich przyjmowania, nawet jeśli samopoczucie się poprawi.
-
Pij dużo wody, gorącej herbaty i innych płynów zgodnie z zaleceniami lekarza. Może to pomóc w rozrzedzeniu wydzieliny z nosa. Może również pomóc w odprowadzaniu płynu z zatok.
-
Ciepło może pomóc uśmierzyć ból w obrębie twarzy. Użyj ręcznika nasączonego gorącą wodą. Możesz też stanąć pod prysznicem i skierować ciepły natrysk na twarz. Używanie parownika oraz mentolowego środka do nacierania na noc również może pomóc złagodzić objawy.
-
Środek wykrztuśny z gwajafenezyną może pomóc w rozrzedzeniu wydzieliny z nosa i odprowadzaniu płynu z zatok. Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą przed przyjęciem leku dostępnego bez recepty (OTC) w razie jakichkolwiek pytań lub na temat skutków ubocznych.
-
Możesz zastosować lek zmniejszający przekrwienie dostępny bez recepty, chyba że przepisano Ci podobny lek. Aerozole do nosa działają najszybciej. Zastosuj taki, który zawiera fenylefrynę lub oksymetazolinę. Najpierw delikatnie wydmuchaj nos. Następnie użyj aerozolu. Nie należy stosować tych leków częściej niż jest to podane na etykiecie. W takim przypadku objawy mogą się pogorszyć. Zamiast tego można przyjmować tabletki zawierające pseudoefedrynę. Nie należy używać produktów, które łączą wiele leków. Powodem jest to, że działania niepożądane mogą być bardziej nasilone. Czytaj etykiety. Możesz poprosić farmaceutę o pomoc. (Osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub chorobami serca nie powinny stosować środków zmniejszających przekrwienie. Mogą one podnieść ciśnienie krwi lub spowodować zaburzenia rytmu serca). Przed przyjęciem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli występują u Ciebie jakiekolwiek schorzenia.
-
Leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty mogą pomóc, jeśli zapalenie zatok jest spowodowane alergią. Należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące leku.
-
Zapytaj swojego lekarza o stosowanie donosowych steroidów. Zmniejszają one obrzęk, co może pomóc złagodzić niedrożność. Zwykle działają lepiej, jeśli zapalenie zatok jest spowodowane alergią.
-
Płukanie nosa lub irygacja może pomóc złagodzić objawy. Bardzo ważne jest, aby używać tych produktów zgodnie z zaleceniami. Używaj jałowej wody lub jałowego roztworu soli fizjologicznej, a nie wody z kranu. Woda z kranu może zawierać drobnoustroje, które mogą spowodować zakażenie mózgu. Nie płucz ze zbyt dużym ciśnieniem. Może to spowodować rozprzestrzenienie się zakażenia na inne obszary zatok lub głowy. Urządzenia do irygacji nosa należy zawsze wyczyścić przed użyciem i po użyciu. Zapytaj lekarza lub farmaceuty, jeśli masz pytania dotyczące stosowania tych produktów.
-
W celu kontrolowania bólu można zastosować acetaminofen, naproksen lub ibuprofen, chyba że przepisano inny lek przeciwbólowy. Przed zastosowaniem tych leków należy porozmawiać z lekarzem, jeśli przyjmujesz aspirynę lub inny lek rozrzedzający krew, masz przewlekłą chorobę wątroby lub nerek lub kiedykolwiek występował u Ciebie wrzód żołądka. Nigdy nie wolno podawać aspiryny nikomu w wieku poniżej 18 lat bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Wiąże się to z zespołem Reye’a. Może on powodować ciężkie uszkodzenie wątroby.
-
Nie pal papierosów. Może nasilić objawy.
-
Używaj nawilżacza do nawilżania powietrza. Czyść go regularnie zgodnie ze wskazówkami.
Obserwacja kontrolna
Należy skontaktować się z lekarzem zgodnie z zaleceniami.
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej
Należy skontaktować się ze swoim lekarzem w następujących przypadkach:
-
Ból twarzy lub ból głowy, które nasilają się.
-
Objawy nie ustępują w ciągu 10 dni.
-
Gorączka 38°C (100,4°F) lub wyższa lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 w następujących przypadkach:
-
Napad drgawkowy.
-
Problemy z oddychaniem.
-
Zawroty głowy lub omdlenia.
-
Niebieskie, szare lub fioletowe zabarwienie paznokci, skóry lub warg.
-
Silny ból głowy, który nie ustępuje.
-
Sztywność karku.
-
Nietypowa senność lub dezorientacja.
-
Problemy ze wzrokiem, takie jak niewyraźne lub podwójne widzenie.
-
Obrzęk czoła lub powiek.
Zapobieganie
Oto kroki, które można podjąć, aby pomóc zapobiegać zakażeniu:
-
Miej nawyk mycia rąk.
-
Unikaj bliskiego kontaktu z osobami cierpiącymi na ból gardła, przeziębienie lub inne infekcje górnych dróg oddechowych.
-
Nie pal tytoniu i unikaj biernego palenia.
-
Dbaj o bieżące szczepienia.
Online Medical Reviewer:
Heather M Trevino BSN RNC
Online Medical Reviewer:
Melinda Murray Ratini DO
Online Medical Reviewer:
Vinita Wadhawan Researcher
Date Last Reviewed:
1/1/2025
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.