Instrukcje dot. postępowania po wypisaniu ze szpitala Po zabiegu
Masz za sobą zabieg chirurgiczny. Podczas zabiegu podano Ci znieczulenie ogólne, aby nic Cię nie bolało i aby Cię zrelaksować. Po zabiegu możesz odczuwać ból lub nudności. Jest to dość częste. Oto kilka wskazówek, co robić, aby poczuć się lepiej i szybko wrócić do zdrowia po zabiegu.
Powrót do domu
Personel medyczny może udzielić Ci instrukcji na temat trybu życia po powrocie do domu. Poza tym udzieli odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Poproś dorosłego członka rodziny lub znajomego o odwiezienie Cię do domu. W pierwszej dobie po zabiegu:
-
Nie prowadź pojazdów i nie obsługuj ciężkich maszyn.
-
Nie podejmuj ważnych decyzji ani nie podpisuj dokumentów prawnych.
-
Przyjmuj leki według wskazań lekarza.
-
Unikaj alkoholu.
-
W razie potrzeby poproś, aby ktoś z Tobą został. Taka osoba będzie miała Cię pod obserwacją i pomoże zapewnić Ci bezpieczeństwo.
Zadbaj o obecność na wszystkich wizytach kontrolnych u lekarza. I wypoczywaj po zabiegu tak długo, jak zaleci lekarz.
Radzenie sobie z bólem
Jeśli odczuwasz ból po zabiegu, weź lek przeciwbólowy, który przyniesie Ci ulgę. Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami, zanim ból się nasili. Poza tym zapytaj lekarza lub farmaceutę o inne sposoby radzenia sobie z bólem. Prawdopodobnie zalecą ogrzewanie, chłodzenie lub relaks. I wykonuj wszystkie pozostałe czynności zalecone przez chirurga oraz pielęgniarkę.
 |
Przyjmuj leki zgodnie z harmonogramem. |
Wskazówki dotyczące przyjmowania leków przeciwbólowych
Aby przyjmowanie leków przeciwbólowych przyniosło jak największą ulgę, pamiętaj, że:
-
Leki przeciwbólowe mogą podrażnić żołądek. Warto przyjmować je z niewielką ilością jedzenia.
-
Większość leków przeciwbólowych działa dopiero po 20 lub 30 minutach od przyjęcia.
-
Nie czekaj z przyjmowaniem leku, aż ból się nasili. Spróbuj tak ustawić czas przyjmowania leków, aby przypadał przed podjęciem różnych aktywności. Np. przed ubraniem się, wyjściem na spacer czy rozpoczęciem posiłku.
-
Zaparcia są częstym działaniem niepożądanym przyjmowania niektórych leków przeciwbólowych. Przed wzięciem jakichkolwiek leków przeczyszczających lub rozluźniających stolec, które uwolnią Cię od zaparć, porozmawiaj z lekarzem. Poza tym dopytaj, czy należy powstrzymać się od spożywania określonego rodzaju produktów. Zwykle pomaga picie dużej ilości płynów oraz spożywanie takich produktów, jak owoce i warzywa, które są bogate w błonnik. Pamiętaj, aby nie przyjmować leków przeczyszczających, chyba że przepisze je chirurg.
-
Picie alkoholu i przyjmowanie leków przeciwbólowych może wywołać zawroty głowy i spowolnić proces oddychania. Zdarza się, że może doprowadzić do śmierci. Nie pij alkoholu, przyjmując leki przeciwbólowe.
-
Leki przeciwbólowe mogą spowodować spowolnienie reakcji. Nie prowadź samochodu ani nie obsługuj żadnych maszyn, przyjmując leki przeciwbólowe.
Aby zmniejszyć ból, lekarz może zalecić przyjmowanie paracetamolu. Zapytaj, jaką dawkę dziennie musisz przyjąć. Paracetamol oraz inne leki przeciwbólowe mogą wchodzić w reakcję z przyjmowanymi przez Ciebie lekami przepisywanymi przez lekarza lub dostępnymi bez recepty. Niektóre leki na receptę zawierają już w swoim składzie paracetamol lub inne składniki. Stosowanie zarówno paracetamolu przepisywanego na receptę oraz kupowanego bez recepty może spowodować przypadkowe przedawkowanie leku. Dokładnie czytaj ulotki dołączone do wszystkich leków bez recepty. Dzięki temu będziesz znać skład leku, prawidłowe dawkowanie oraz wszelkie przestrogi. Dzięki temu możesz też uniknąć przedawkowania paracetamolu. Jeśli masz pytania lub nie rozumiesz zawartych tam informacji, poproś lekarza lub farmaceutę o wyjaśnienia przed przyjęciem leku bez recepty.
Radzenie sobie z mdłościami
Niektóre osoby odczuwają mdłości po zabiegu chirurgicznym. Jest to zwykle spowodowane znieczuleniem, bólem, lekami przeciwbólowymi, mniejszym ruchem żywności w żołądku lub stresem wynikającym z poddania się operacji. Poniższe wskazówki pomogą Ci radzić sobie z mdłościami i zdrowo się odżywiać, aby poczuć się lepiej. Jeśli przed operacją lekarz zalecił Ci stosowanie specjalnej diety, dopytaj go, czy musisz ją kontynuować również po zabiegu. Upewnij się w rozmowie z lekarzem, jak powinna zmieniać się Twoja dieta po zabiegu. Zalecenia mogą zależeć od rodzaju przebytej operacji. Poniżej znajdują się ogólne wskazówki, które mogą pomóc:
-
Nie zmuszaj się do jedzenia. Twoje samopoczucie podpowie Ci, kiedy i ile jeść.
-
Rozpocznij od przejrzystych płynów i zup. Łatwiej je strawić.
-
Następnie spróbuj spożywać produkty półpłynne. Są to na przykład tłuczone ziemniaki, mus jabłkowy czy galaretka.
-
Powoli przestawiaj się na produkty stałe. Początkowo unikaj tłustych, obfitych lub pikantnych posiłków.
-
Nie zmuszaj się do spożycia trzech dużych posiłków dziennie. Zamiast tego jedz mniejsze ilości, ale częściej.
-
Przyjmuj leki przeciwbólowe z niewielką ilością stałego pożywienia, np. krakersem czy tostem. Dzięki temu unikniesz mdłości.
Kiedy należy zadzwonić po pomoc medyczną
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Jeśli mimo leków odczuwasz intensywny ból lub ból się nasila. Być może przepisany lek jest zbyt słaby. Istnieje też ryzyko wystąpienia powikłań po operacji.
-
Czujesz nadmierną ospałość, zawroty głowy lub ogólne otępienie. Być może przepisany lek jest zbyt mocny.
-
Działania niepożądane, takie jak nudności lub wymioty. Lekarz może także zalecić przyjmowanie innych leków.
-
Zmiany skórne, takie jak wysypka, swędzenie lub pokrzywka. Takie objawy mogą wskazywać na reakcję alergiczną. Lekarz może zalecić przyjmowanie innych leków.
-
Rana po operacji wygląda inaczej (np. jest częściowo otwarta).
-
Nieoczekiwane krwawienie lub wyciekający płyn z rany.
-
Gorączka 100,4°F (38°C) lub wyższa, lub zgodnie z wskazówkami lekarza.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń natychmiast pod numer 911, jeżeli masz:
-
Problemy z oddychaniem
-
Obrzęk twarzy
Jeśli wystąpi u Ciebie obstrukcyjny bezdech senny
Podczas zabiegu podano Ci znieczulenie ogólne, aby nic Cię nie bolało i aby Cię zrelaksować. Po zabiegu możesz cierpieć na incydenty bezdechu sennego w wyniku podania pewnych leków. Te incydenty mogą trwać dłużej niż zwykle.
W domu:
-
Nadal stosuj aparat do bezdechu sennego CPAP podczas snu. Stosuj go podczas snu zarówno w nocy, jak i w dzień, chyba że lekarz zalecił inaczej. CPAP to często używany aparat w leczeniu bezdechów sennych.
-
Przed wzięciem jakichkolwiek leków przeciwbólowych, rozluźniających mięśnie lub uspakajających porozmawiaj z lekarzem. Lekarz poinformuje Cię o ewentualnym ryzyku wynikającym z przyjmowania takich leków.
-
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli Twój schemat snu bardzo się zmienia mimo przyjmowania zaleconych leków.